Zaprezentowali się 75-latce z jak najlepszej strony!

Do powyższego tytułu zainspirował autora fragment pomeczowego komentarza trenera drużyny juniorów sianowskiej Victorii – Wiktora Piątka.

Dwa tygodnie, po 75. rocznicy otwarcia boiska sportowego i pierwszego, historycznego meczu piłki nożnej, pomiędzy drużynami sianowskiej Fabryki Zapałek i „Zrywu” Koszalin, Stadion Miejski w Sianowie przy ulicy Strzeleckiej 11, przeżywał prawdziwy najazd piłkarzy, trenerów, prezesów… i sympatyków miejscowego Klubu.

13 maja 2023 r., Zarząd KS Victoria Sianów, pod prezesurą Łukasza Chotkowskiego, zaproponował przybyłym prezentację wszystkich grup szkoleniowych funkcjonujących w klubie, począwszy od skrzatów, na oldbojach kończąc!

Meczową prezentację piłkarzy, poprzedziła wizyta przedstawicieli Victorii, na Cmentarzu Komunalnym w Sianowie. Jacek Surówka – skarbnik, Ryszard Wątroba – były trener i Tadeusz Żegota – były piłkarz i trener, zapalili przed miejscowym krzyżem, symboliczny znicz, ku pamięci Tych, którzy odeszli już z tego świata. Piłkarzy, trenerów, prezesów, kierowników drużyn, gospodarzy, sponsorów, działaczy, kibiców i sympatyków sianowskiego Klubu, pochowanych na cmentarzu w Sianowie. Także i na innych cmentarzach w Polsce i na świecie.

Juniorzy przed meczem z Orłem Wałcz / fot. Artur Rutkowski

Od godz. 11.oo, płytę główną zawładnęli juniorzy sianowskiej Victorii i wałeckiego Orła.

Podopieczni trenera Wiktora Piątka, zremisowali w ligowym spotkaniu z SKS Orzeł Wałcz 2:2 (1:0). Bramki dla sianowian strzelili: Norbert Gutkin i Kacper Szczęśniak.

Juniorzy Victorii: Bartłomiej Czekaj, Oskar Arcisz – Cezary Filasiak, Maciej Gorgoń, Filip Grześczak, Norbert Gutkin, Kacper Nowak, Patryk Pawlak, Dawid Pawlikowski, Gracjan Polek, Kacper Szczęśniak i Szymon Żeromski.

Komentując to spotkanie, trener W. Piątek, napisał:

– Bardzo dobry mecz! Tak krótko mogę określić to, co zagrali podczas obchodów 75-lecia istnienia naszego klubu juniorzy.

Nie dało się nie odczuć w szatni pełnej mobilizacji na to spotkanie. Na pewno jesienna porażka w Wałczu 1:7 (1:4), była takim dodatkowym motorem, ale głównym powodem motywacji był sobotni jubileusz! Chcieliśmy z jak najlepszej strony zaprezentować się w związku z obchodami i uświetnić jubileuszową uroczystość zwycięstwem. Mały niedosyt pozostał tylko po wyniku. Bo z optycznej przewagi i wielu sytuacji bramkowych, udało się zdobyć tylko dwie!

Ale dla mnie jako trenera drużyny wynik po tym meczu zszedł na drugi plan. Ocenę dla drużyny za motywację, taktyczne realizowanie założeń i walkę do ostatnich minut o zwycięstwo, pomimo braku zmienników wystawiam 10/10!

Był to najlepszy mecz zespołu od 4 lat, od kiedy prowadzę obecną drużynę. Cieszy, że w takim dniu!

O tej samej porze boisko ze sztuczną nawierzchnią, stało się areną Turnieju Skrzatów.

Skrzaty podczas turnieju / fot. Artur Rutkowski

Koordynator grup dziecięcych w klubie, trener Grzegorz Duda, tak opisał imprezę przygotowaną przez trenera Krystiana Murala:

Turniej rozpoczęli nasi najmłodsi zawodnicy w klubie, czyli kategoria skrzat, rocznik 2016 i młodsi.

W Turnieju uczestniczyły 3 kluby: AP Gwardia Koszalin – 3 drużyny z opiekunami: Mateuszem Dudą, Mateuszem Sochą i Sebastianem Kowalczykiem, Akademia Piłkarska Kotwica Kołobrzeg z Arkadiuszem Tomasiewiczem i 2 zespoły gospodarzy: Victorii Sianów z Krystianem Muralem.

6 drużyn rozegrało po pięć, 12-minutowych spotkań. Gra odbywała się na dwóch boiskach równocześnie. Było dużo gry, mało czekania.

Oczywiście w tej kategorii zdarza się, że grają zawodnicy trenujący już rok czy dwa, jak i całkowicie początkujący chłopcy.

Wynik więc w tej kategorii nie może być więc żadnym odzwierciedleniem rywalizacji boiskowej.

Była fajna gra i fajna zabawa, bez zbędnego nacisku na wygrywanie meczów.

Rodzice, jak przystało na tą kategorię wiekową, spokojnie się przyglądali poczynaniom najmłodszych, a przy okazji mogli skosztować kiełbaski, karkówki. Dzieci dodatkowo mogły liczyć na hot dogi i watę cukrową.

O godz. 13.oo, swój ligowy pojedynek z Głazem Tychowo, rozpoczęli seniorzy Victorii.

Seniorzy przed meczem z Głazem Tychowo / fot. Artur Rutkowski

Podopieczni trenera Marcina Lisztwana i kierownika Jerzego Piątka, wygrali u siebie 5:0 (2:0). Bramki dla sianowian strzelili kolejno: Maciej Bachleda, Konrad Wagner, Tomasz Majerczak, Krystian Mural i Cezary Pająk.

Victoria Sianów: Michał Turkacz – Daniel Wotawa, Eryk Pomarański (83. Damian Rybisz), Robert Maj (70. Krystian Mural), Konrad Wagner (70. Łukasz Zawada), Jacek Żuchowski, Tomasz Majerczak (80. Tobiasz Zacharewicz), Michał Rokicki, Maciej Bachleda (64. Tomasz Karpicz), Cezary Pająk, Fiodor Drewniak. W rezerwie pozostawał Nikodem Ratkowski.

Komentując to spotkanie, trener, M. Lisztwan, napisał:

– Jesteśmy zadowoleni z okazałego zwycięstwa w dniu obchodów 75-lecia Klubu. Mecz od początku przebiegał pod nasze dyktando i stwarzaliśmy sobie sytuacje do zdobycia bramek. Do przerwy udało się nam to dwukrotnie, a po zmianie stron dołożyliśmy kolejne trafienia.

Cieszy bardzo dobra postawa zespołu i to, że w wielu aspektach wyglądało to w sposób, jakiego od siebie oczekujemy. Przed nami teraz kolejne wymagające spotkania i liczę na kontynuację dobrej gry.

Korzystając z okazji chciałbym pogratulować świetnej organizacji Jubileuszu wszystkim osobom w to zaangażowanym. Klubowi życzę kolejnych lat trwania i osiągania sukcesów. Zarządowi i zawodnikom życzę zdrowia i spełnienia zamierzonych celów.

O godz. 14.3o, boisko ze sztuczną nawierzchnią, stało się areną Turniejów Żaków i Orlików.

Orliki i Żacy podczas turnieju / fot. Artur Rutkowski

I tu znowu oddajemy głos trenerowi Grzegorzowi Dudzie:

W kategorii żak wystąpili: Orlik Darłowo, 2 zespoły – trenerka Marta Szejna , AP Gwardia Koszalin – 1 zespół – trener Michał Piławski i Victoria Sianów – 1 zespół trener Grzegorz Duda.

W tej kategorii graliśmy systemem, każdy z każdym, mecz oraz rewanż, czyli każdy zespół rozegrał sześć, 12-minutowych spotkań.

Gra toczyła się na dwóch boiskach, więc duża intensywność turniejowa dawała się we znaki wszystkim uczestnikom.

Było więc dużo fajnego grania i o to nam chodziło. Liczna i kulturalna publiczność niosła chłopców przez trudy turnieju.

W kategorii orlika, czyli rocznika 2012 i młodszych zagrali: AP Gwardia Koszalin – 1 zespół, trener Radosław Dębicki, Rozwój Koszalin – 1 zespół, trener Wojciech Zacholski, Victoria Sianów – 2 zespoły, trenerzy: Grzegorz Duda i Jacek Sobczyk oraz UKS Victoria SP 2 Sianów – 1 zespół (dziewczynki rocznik 2010 i młodsze) – trenerka Klaudia Majerczak.

Tutaj graliśmy systemem każdy z każdym, raz po 16 minut na dwóch boiskach. Pauzował więc w danej kolejce jeden zespół. Duża intensywność gry, mało przerw.

Spotkało się więc w tej kategorii około 50 młodych sportowców. Rywalizacja była zacięta, ale fair.

Z pewnością każda spędzona minuta przez zawodników, to nowe doświadczenie, radości i smutki z wydarzeń na boisku, na którym nie było regularnego sędziowania.

Trzeba więc było niektóre sytuacje wyjaśniać ..samemu..

Łącznie więc rozegraliśmy 26 spotkań. Jak dobrze liczę, wystąpiło około 130 zawodników i zawodniczek!

Oby więcej takich dni w życiu młodych sportowców na naszych pięknych obiektach sportowych!

O godz. 15.oo, także na płycie głównej, swoje ligowe spotkanie z Bałtykiem Koszalin, rozpoczęli sianowscy młodzicy.

Młodzicy przed meczem z Bałtykiem Koszalin / fot. Artur Rutkowski

Grali od pola karnego do pola karnego, na bramki o wymiarach 2 metry na 5 metrów, 2. razy po 30. minut.

Podopieczni trenera Łukasza Szmajdziaka, przegrali – u siebie – z Bałtykiem Koszalin 1:3 (1:1). Bramkę dla sianowian strzelił, najskuteczniejszy w zespole, Dominik Majkowicz.

Młodzicy Victorii: Marcel Szmydt, Mateusz Harasym – Robert Kidacki, Michał Krawczyk, Jakub Pudzik, Dominik Majkowicz, Alan Jegliński, Gracjan Chotkowski, Marcel Tuziemski, Szymon Cichocki, Sebastian Szuplak, Natan Szawurski i Tymoteusz Tesmer.

Komentując to spotkanie, trener Ł. Szmajdziak, napisał:

– Po dobrej pierwszej połowie i remisie z faworyzowanym Bałtykiem, w drugiej połowie koszalinianie zdominowali naszych zawodników. Stworzyli sporo sytuacji bramkowych, z których wykorzystali dwie. My próbowaliśmy odgryzać się kontratakami, ale niestety żaden z nich nie przyniósł nam powodzenia.

Z przebiegu spotkania zasłużone zwycięstwo Bałtyku.

Nieco po godz. 16.oo, rozpoczęła się oficjalna część jubileuszowych uroczystości.

Wzięła w niej udział liczna grupa piłkarzy, trenerów, kierowników drużyn, prezesów, działaczy, sponsorów, kibiców i sympatyków Klubu.

Jubilatów zaszczycili swoją obecnością: Wiceprezes PZPN i zarazem Prezes ZZPN – Maciej Mateńko, Wiceprezes ZZPN i zarazem Prezes KS Gwardia Koszalin – Jarosław Burzak oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sianów – Maciej Berlicki i Wicestarosta Koszaliński – Tomasz Tesmer.

To oni – po wystąpieniu Prezesa Klubu – Łukasza Chotkowskiego, zabierali głos i honorowali liczne grono wyróżnianych upominkami przygotowanymi przez Zarząd Victorii.

To oni wręczali Honorowe Odznaki ZZPN przyznane przez Komisję Odznaczeń ZZPN na wniosek Zarządu Klubu.

Srebrne Honorowe Odznaki ZZPN otrzymali: Łukasz Chotkowski, Jerzy Piątek i Łukasz Szmajdziak. Brązowe: Grzegorz Duda, Krystian Jegliński, Marcin Lisztwan, Tomasz Majerczak, Krystian Mural, Wiktor Piątek i Michał Rokicki.

Gratulacje Zarządowi Klubu złożyli, między innymi: Prezes KKPN Bałtyk Koszalin – były trener Victorii – Dariusz Płaczkiewicz oraz Prezes UKS Victoria SP 2 Sianów – Jędrzej Bielecki, któremu towarzyszyła Klaudia Majerczak.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym przez Klub i Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w Szczecinie.

Nieco po godz. 17.oo, rozpoczął się mecz I Ligi Pomorskiej Ligi Oldbojów: Stowarzyszenie Victoria Sianów – Mirstal Mirosławiec.

Przy znacznie liczniejszej publiczności, niż zwykle, podopieczni przedstawiciela stowarzyszenia, zarazem trenera i kierownika Krzysztofa Gorta, pokonali gości 4:3 (2:2). Bramki dla sianowian strzelili kolejno: Krzysztof Miętek, Rafał Gotowała i Łukasz Berkowski – 2.

Stowarzyszenie Victoria Sianów: Arkadiusz Borak – Zbigniew Banasiak, Łukasz Chotkowski, Łukasz Berkowski, Maciej Berlicki, Rafał Gotowała, Waldemar Grześczak, Krzysztof Miętek, Piotr Motyl, Łukasz Podsiadło, Krzysztof Rzeszutek, Jarosław Skrzypkowski, Tomasz Skupiński, Bartłomiej Suchorski, Janusz Szawurski, Tomasz Tesmer, Robert Urban, Marek Walker, Wiktor Wątroba i Sebastian Wroński.

Mecz oldbojów zakończył piłkarskie – jubileuszowe – zmagania na cześć Jubilatki!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie brylantowych obchodów sianowskiego Klubu!

Tekst: Ryszard Wątroba

Więcej zdjęć: