Kontynuacja Memoriału im. M. Wiącka pod nową nazwą.

29. edycja Memoriału im. Mirosława Wiącka, będzie pierwszą pod nową nazwą. Od tego roku, będzie on kontynuowany pod nazwą: Memoriał im. Ludzi Piłki Nożnej Ziemi Sianowskiej.

Czas płynie i niemal z każdym rokiem żegnaliśmy kolejnych członków naszej sianowskiej, piłkarskiej społeczności.
Nie ma już wśród nas nie tylko śp. Mirosława Wiącka i śp. Stanisława Pochwały, który odszedł razem z nim, ale również wielu, wielu innych. Uznaliśmy, że im wszystkim należy się pamięć, stąd modyfikacja nazwy Memoriału, który rozegrany będzie 22 lipca 2023 r., na Stadionie Miejskim w
Sianowie.
To piłkarskie uczczenie pamięci Ludzi Piłki Nożnej Ziemi Sianowskiej, będzie też okazją do wsparcia maleńkiego Antosia z Sianowa, który urodził się z zespołem wad rozwojowych i wymaga nieustannej diagnostyki specjalistycznej, dającej nadzieję na poprawę jego stanu zdrowia. Konieczność nieustannych przejazdów pomiędzy placówkami medycznymi w Gdańsku i w Szczecinie oraz wdrażanie pierwszych procesów leczniczych, to ogromne wyzwanie logistyczne i niestety też finansowe z którymi rodzice Antosia muszą się mierzyć.
Przypomnijmy!


Mirosław Wiącek zginął w wypadku drogowym 2 kwietnia 1995 r., wracając z derbowego meczu piłkarskiego o mistrzostwo III ligi pomiędzy Kotwicą Kołobrzeg, a Gwardią Koszalin. Miał wówczas niespełna 25 lat. Drugi z pasażerów, 45-letni znajomy i przyjaciel Mirka – Stanisław Pochwała, zmarł po przewiezieniu do szpitala.

M. Wiącek był wychowankiem koszalińskiej Gwardii. Kolejnym klubem w karierze piłkarza był Tur Koszalin, z którego trafił do darłowskiej Darłovii. Ostatnim klubem, który reprezentował był Tur-Victoria Sianów.

Już 5 sierpnia 1995 r., odbył się w Sianowie mecz ówczesnego Tura Victorii z KS Luboński, czołowym zespołem III ligi Makroregionu Wielkopolskiego, poświęcony pamięci M. Wiącka i S. Pochwały. Rozegranie tego meczu było jednym z warunków wypożyczenia do klubu z Lubonia Macieja Berlickiego, który wychował się w Victorii, by potem, broniąc barw Gwardii i Tura Koszalin, wrócić ponownie do korzeni.
Rok później, 29 czerwca 1996 r., rozegrano kolejny mecz pamięci, a 28 czerwca 1997 r. – następny. W obu przypadkach były to mecze Tura Victorii z Darłovią. Wówczas to, jeden z inicjatorów i organizatorów trzech pierwszych spotkań, Ryszard Wątroba rzucił pomysł, by w 1998 r. rozegrać turniej z udziałem zespołów, w których bramki strzegł Mirosław Wiącek. I 25 lipca 1998 r., pomysł został zrealizowany. I trwa do dziś!
Od 2002 r. – z inicjatywy Witolda Gorgonia – a od 2014 r. – Dariusza Majewskiego – w Memoriale uczestniczy drużyna Boiskowych Kolegów Mirosława Wiącka.

Od 2017 r., organizatorzy podnieśli poprzeczkę wiekową uczestników Memoriału, z seniorskiego do wieku uprawniającego do gry w Pomorskiej Lidze Oldbojów (35+)! Od 2019 r., Memoriał rozgrywany jest w nowej formule. A od 2020 r., pod nowym patronatem: Burmistrza Gminy i Miasta Sianów. Poprzednim patronował Prezes Koszalińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Koszalinie.
Tegoroczny Memoriał poprzedzi – o godz. 10.4o – odsłonięcie „Tablicy pamiątkowej”
z napisem: Memoriał im. Ludzi Piłki Nożnej Ziemi Sianowskiej, której pomysł narodził się 21
czerwca 2023 r., na spotkaniu organizatorów Memoriału.
Tekst – Ryszard Wątroba,